Sunday, 21 August 2016

Soalheiro Primeiras Vinhas 2008 i 2010, 19/20


Alvarinho od Quinta Soelheiro, to najlepsze wino verde jakie w życiu piłem, winogrona pochodzą z najstarszych, ponad 60 letnich krzaków ( primeiras vinhas ). Moszcz fermentował w niskich temperaturach. Wino jest słabo gazowane, bardzo jasne, kryształowo czyste, i totalnie "gładkie" w ustach, niesamowite wrażenie. Długie, z nitką zieloną ale dominuje kryształowa ciągłość i czystość. Zdobywca wielu nagród. Cena 8 euro. Kupione lipiec 2009. Pite listopad 2009.
Niestety nowsze roczniki (2013) spadają w naszej klasyfikacji.Nowe Soalheiro Primeiras Vinhas z 2010 roku, pite kilka tygodni po jego wypuszczeniu na rynek w czerwcu 2011 roku. Kontynuuje najlepsze tradycje wina z 2008 roku. Absolutne topowe wino światowe. W ustach gęste "złoto": zapach skoszonej trawy, masełko, silnie owocowe, agrest, bukiety kwiatów: wszystko czego można sobie wymarzyć w zapachu białego wina. Leciutko słodkawe. Lepkie. Podawać konieczne zimne. Cena 18 euro. Leciutki gaz.  W ciągu picia przemiana kwiatów w masełkowa dojrzałość.
Drugi raz na "Festiwalu Win" w marcu 2012. Czyżby za późno ? Czyżby za długo leżało w lodowce ? Rozczarowanie, choc oczywiście jest to wyśmienite wino. Zbyt duża kwaskowatość sie pojawiła. limonka, pomarańcz. Gęstość świetna, ale poniżej oczekiwanej. Nadal bardzo eleganckie.

No comments:

Post a Comment