Saturday, 22 October 2016

Nowości z Azorów

Isabella a Proibida 2015, 16/20

Nowy rocznik 2015 tego kontrowersyjnego nieco wina. kolor ciemny, wino zrobione w stylu lokalnym o niskiej gęstości, kolor lekko matowy, lekko brunatny, pachnie ładnie (w stylu lokalnym vinho do cheiro), duża kwaskowatość, wino ma przyszłość. Znana firma, słynny enolog. Blend bardzo rzadkich winogron.


Curral Atlântis Celheita Selecionada 2015, 15/20

Wyraźne owoce o fajnym ciężarze w ustach, trochę tropików, duża kwasowość, OK. Trzeba potrzymać to wino w butelce jeszcze kilka miesięcy.

Cavaco Tinto 2016 Barrel Sample, 14/20

Wino robione w tradycyjnym stylu (m.in. winogrona Isabel), mętne, bez wielu owoców, wysoka kwaskowatość, zapach w stylu vinho do cheiro. Nie mój styl.Cerrado do Mar branco, 14/20

Mocno mineralne od producenta z wyspy São Miguel, południowe stoki wulkanu Lago do Fogo niedaleko miejscowości Agua d´Alto, wino wodniste, ostre i nieco nieprzyjemne w ustach, wysoka kwaskowatość tłumi niestety mineralne nuty i cytrynę. I choć degustacyjnie słabe, może w połączniu z silnie smakowymi owocami morza dobrze wypadać. Blend Verdelho, Terrantês.Cerrado do Mar tinto 2015, 10/20

Wino niepijalne. Blend Touriga National, Periquita i Aragonês.
Poniżej dwa moje największe zaskoczenia na tych targach:


Terras de Lava Merlot 2015, 17/20

Nowość. Monokaszta Merlot prosto z wyspy Pico, nowe doświadczenie. Merlot bez dodatków (w poprzednich winach zwykłych Tinto tej firmy, Merlot stanowiło 90% blendu, teraz występuje samo) jest zdecydowanie lepszy od blendu. Kolor jasny, nieco rozwodniony, ale smak pięknie owocowy, wino zrównoważone, w ustach długie i przyjemne. Nieco wysoka kwaskowatość będzie lepsze z upływem czasu. Brawo. Tereny upraw winogron już poza zoną chronioną przez UNESCO.

Terras de Lava Syrah 2015, 16/20


Wino łatwe w piciu, z powodu wpływu klimatu atlantyckiego wino znacznie mniej zapachowe i o mniejszym "corpo"niż wina z kontynentu. Nawet trochę mineralne nuty. Mało czekolady, mało kawy. Cena ma być 12 EUR. 


No comments:

Post a Comment